DUYURU & HABERLER

15

Kas 2011

Haber

BBC orkestra sanatçılarının duyma yeteneklerini korumaları için bir kılavuz yayınladı. Bünyesinde yaklaşık 450 müzisyen çalıştıran yayın kuruluşu, klasik müzik, ses ve duymayı tartışmak için Temmuz ayında İngiliz Orkestralar Birliği ve diğer İngiliz müzik kuruluşlarıyla görüştükten sonra 48 sayfalık belgeyi yayınladı. Kılavuz, bir yıldan beri tüm İngiltere’de 30’dan fazla yerde BBC müzisyenlerinin sese maruziyetini araştıran BBC’nin güvenlik müdürü tarafından yazıldı.

Kılavuz, yüksek seslerde müziğe maruz kalan müzisyenleri etkileyebilen kulak çınlaması ve belirli ses aralıklarına karşı aşırı hassasiyet anlamına gelen hiperakuzi gibi duyma problemlerinin altını çiziyor ve bunlara karşı bir dizi koruyucu önlem öneriyor. Bu önlemler arasında kulak tıkacı kullanmak, birbirinden uzak olacak şekilde oturmak, yüksek frekanslı enstrümanlara karşı koruma sağlamak için akustik panolar kullanmak ve dinlenirken pratik yapmaktan kaçınıp sessizliği tercih etmek yer alıyor. Kılavuza göre ikinci kemanlar, yüksek ses seviyelerine maruz kalma konusunda en fazla risk altında olan yaylı müzisyenleri…

BBC Konser Orkestrası’nın ikinci kemancılarından biri olan Sarah Freestone kılavuzu olumlu bir şekilde karşıladı. ‘Bu gerçekten ciddi bir sorun ve hepimiz sırf duyma kaybı yüzünden çalmayı bırakan insanlar tanıyoruz,’ dedi. BBC Senfoni Orkestrası’yla çalışan diğer bir ikinci kemancı olan Daniel Meyer de kılavuzda verilen tavsiyelerle ilgili memnuniyetini dile getirdi. BBC orkestralarında çoğu müzisyenin zaten kulak tıkacı kullandığını ve ses seviyeleri çok yüksek olduğunda oturma düzenlerinin değiştirildiğini söyledi. ‘Bu önlemler hassasiyetle ele alındığı sürece hiçbir sorun yaşanmaz,’ dedi.